Prajem si za premiéra slušného Sulíka

Autor: Ivan Husár | 14.3.2018 o 10:11 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  1826x

Napísať úvahu o zdraví je náročné. Máte akné, nie ste zdraví, máte nádor, nie ste zdraví, máte lepru, nie ste zdraví. Navonok nič, ale ste kleptoman, alebo v duši vládne maniačka - nie ste zdraví.

Napísať o slušnosti , to je tiež tvrdý oriešok. Najmä pre mňa, keďže ja medzi najslušnejších ľudí určite nepatrím. Slušnosť je však výsada a neskutočne sa mi páči.  
Vybral som sa  v piatok na námestie, kde mali byť a aj boli spomienky na zavraždenú mladú dvojicu. Zároveň to však bol protest. Protest proti bordelu v tomto štáte.
Za slušné Slovensko, tak znelo motto piatku v mnohých mestách po celej republike. To  ma zaujalo. O čo ide? Ako to bude vyzerať? Ako to chápe dav?
Prišiel som na bratislavské revolučné námestie okolo 16:40 a so záujmom som ten priestor prešiel v kľudnom tempe ciky caky. Krížom krážom, hore dole okolo múrov celým námestím. Bola strašná tlačenica. Predieranie sa davom bolo možno aj neslušné. Celým davom voňala slušnosť. Deti, kočíky, mladí, starí, malí, vysokí, bystrí, aj horšie ksichty.
Slušné slogany na kartónoch. Jeden milý znel: nech žije Fico, ale nie dlho. Uznajte, že mohla byť prezentovaná aj tvrdšia verzia.
Pokriky, v ktorých dominoval “Dosť bolo Fica“, boli jemné, nie revané z plného hrdla s vydutou krčnou tepnou. Nerušili. Nerinčalo sklo od decibelov. My Slováci sme skrátka takí zamatoví, taký November 89 bol predsa len z princípu komunistického útlaku od prvého okamihu tvrdší. Vrúcnejší. Naplno od srdca. Teraz to bolo jemné. Milé. Príjemné. Smutné zároveň, čo ovplyvnila smrť dvoch nevinných mladých ľudí, ktorí bojovali za slušnejšie Slovensko.
Sledujúc, pozorujúc a vnímajúc početný bratislavský dav si hovorím. Čo vlastne ja osobne chcem? Čo očakávam? Čo mi bude imponovať o pol roka, o dva roky,  o štyri, o osem. Viem. Chcem v prvom rade slušnosť. Slušnosť okolia. Slušnosť premiéra. Slušnosť ministrov, príjemných úradníkov, usmiateho čašníka, slušnosťou disponujúceho lekára. Slušné Slovensko.
V mojej práci sa riadim viacerými krédami. Jedno z nich nikdy neopúšťam – hráči sú obrazom svojho trénera.
Takže si myslím, že budeme všetci o chlp slušnejší, ak aj budúci premiér Slovenska bude konečne slušný človek. Prial by som si slušného Sulíka. Slušnosť aj neslušnosť sú podľa mňa nákazlivé.
Verím, že by už nikdy nešiel na raňajky s pofidériou. Bolo to strašne neslušné. Som presvedčený, že ak by bol premiér, Sulík už nepôjde stolovať s veľvyslancami v krátkych rukávoch. Nehrozí to už ani dnes, lebo dozrieva. Ale mal by si pamätať, že to bolo neslušné.
Sulík bol voľakedy priemerný rétor, ale pracuje na sebe. Neskutočne sa už „vykecal“ a je už skoro bravúrny, mohol by sa ešte v tejto schopnosti  tak vycibriť, aby sa nikdy nedostal do situácie, že bude s jazykom pred obrazovkou či v rádiu neslušný.
Sulík zatiaľ ako šéf opozičnej strany drží líniu, že rozhádať a rozoštvať si proti sebe novinárov je amatérčina najväčšieho kalibru. Myslím si, že ak by sa stal premiérom, nezmenil by ani zatiaľ  úspešné závery kadejakých dialógov, keď poďakuje a nádeja sa, že ho zase do relácie pozvú.
Prajem si Sulíka za premiéra krajiny, lebo žijem nádejou, že Sulík by nikdy neposlal žiadneho novinára do prdele. Ani chabého. Ani prostoduchého. Ani zákerného. Ani promiskuitného. Nájdu sa aj takí, o tom vôbec nepochybujem.
Rád by som bol, aby tak umne vládol, že si „jeho“ poslanci v národnej rade nebudú už nikdy fotiť  hlasovacie lístky tajnej voľby – lebo to bolo neslušné.
Viem, že Sulík drží slovo. Nech mu to ostane. To je veľmi slušné. Bol by Richard Sulík k oponentom, a hlavne k vlastným ľudom tvrdý? Bol. A iste aj nekompromisný, no zároveň verím, keďže ho poznám roky, že by bol aj spravodlivý. To sa v našom štáte už takmer nenosí.
Sulík má počtom malú, ale slušnú stranu, cielene vybudoval stranu odborníkov. Nech ostane malá a nech je opretá naďalej o odbornosť. Ale musí byť vedená aj ruka v ruke so slušnosťou. V každom prípade. Bez výnimky. Slušná k ľuďom pod hradbami. Pre nich vznikla a pre ich blaho nech je stále formovaná.
Už by som nechcel vidieť na straníckom (SaS) megaborde dajaké nevkusné a hlavne neslušné červené gaťky. Nechcel by som zažiť, aby som musel maloletej dcére v aute odpovedať na otázku a toto je čo tatino.
Sulík veľmi dobre vie, aké nechutné je mať za sekretárku nejakú niečoho trošku. Treba celú. Kompletnú. Vzdelanú. Nežnú a múdru. Kompetentnú.
Sulík mal voľakedy dávno pradávno vo svojom statuse na blogu SME: „Milujem humor a dobré víno.“ Je celkom vhodné a slušné disponovať príjemným humorom  a mať ho aj ako zbraň.
Je slušné s plnou vážnosťou ctiť aj také sféry života, akými sú kultúra, životné prostredie a šport. Prial by som si, aby sa Sulík ako premiér a ním poverení ministri nikdy neobhajovali tým, že zákon predsa bol dodržaný. Z tejto formulky sa na Slovensku stala najneslušnejšia, nehorázne agresívna a odporná ohavnosť.
Je veľké umenie odísť na vrchole. Ak by sa Sulík po najbližších voľbách ujal vlády v tejto krajine, prial by som jeho vnútru, aby po ôsmich rokoch pokorne rozkázalo jeho nohám vycúvať. Nie dozadu, ale slušne odísť. Nestratil by šancu prejsť sa s rodinou po nábreží, ísť v pohode do Auparku, nebol by donútený dožiť na vysnívanom ranči u protinožcov.
Som si istý, že Sulík nekradne. Negatívnemu vývoju tejto vlastnosti u Richarda Sulíka sa neobávam. Podľa mňa Sulík na to nemá gén. Uvidíme, ale verím tomuto presvedčeniu. Okolie ma vysmieva. Všetci politici kradnú. Uvidíme, ale uznajte, že je neslušné už len pomyslieť, že toto pero si vezmem, hoci nie je moje. Nemá na to gén, opakujem. Je bohatý a mnohí, ktorí majú viac, chcú stále viac a viac a viac. Majú posunutý prah. V postieľke takí neboli. Slušnosť a neslušnosť sú nákazlivé. To som už napísal.
Keď napíšem nejaký článok, som rád, ak nemá veľa diskutérov. Teraz možno budú. OK. Skúste slušne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?