Sociálna lyžovačka Róberta Fica

Autor: Ivan Husár | 13.12.2017 o 11:39 | (upravené 13.12.2017 o 11:47) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  2646x

V roku 2015 vláda Róberta Fica odklepla jeden diel ďalšieho sociálneho balíčka. Raz na druhom stupni základnej školy a druhýkrát na strednej škole majú žiaci právo ísť na päťdňový lyžiarsky kurz.

Štát (Fico) prispeje na jedného študenta sumou 150.- eur.
Vychádza to tak, že rodičia možno zakúpia výstroj, alebo si ju zapožičajú v požičovni, v najlepšom prípade im ho poskytne škola a rodič doplatí maximálne cestu tam a späť, povedzme 40 eur. Sekundárnym účinkom sociálneho balíčka má byť podpora cestovného ruchu. Ale prečo?
Prečo by mal mať podnikateľ v segmente lyžiarskeho strediska takúto výhodu pred iným?
Prečo niekto v štáte chce, aby dieťa zo Štúrova vedelo dobre lyžovať? Prečo uprednostní boj s lyžiarskou negramotnosťou pred povedzme plaveckou? Kto zmeral, že zjazdové lyžovanie spáli obéznym deťom viac tuku, ako pešia turistika? A - kto to kontroluje?
Akékoľvek naštartovanie športovania detí je, samozrejme, nutné podporiť. Aj štát by mal vyvinúť nejakú činnosť, prispievať, lákať na opakovanú pohybovú aktivitu, sortírovať medzi šikovnými a drievkami. Aj štát cez športových odborníkov by sa mal podieľať na hľadaní a vábení talentovaných detí na šport.
Tento reklamný Ficov ťah je však plný direktívnej dikcie, patentu na rozum, neodbornosti a preferovania niektorých lyžiarskych stredísk.
Patrik Matištík, riešiaci oblasť cestovného ruchu Západných Tatier a Roháčov, pre denník SME tvrdí, že dotácia sa zrejme vymkla svojmu konceptu. Menšie strediská, ktoré pred balíčkom poctivo a prácne usilovali o priazeň škôl a žili z kurzov padli, pretože ak rodičia niečo priplatia, tak sa kurzy spolu s Ficovým bonusom posunú radšej do “drahších a väčších stredísk”.
Zase niekto nemyslel koncepčne a s víziou. Mne vadí aj to, že nejakí úradníci rozhodnú, že to “povinné” bude práve lyžovanie. Prospešnejšie by bolo, ak by sa povedalo, že siedmaci a prváci v počte 150 000 detí dostanú kredit 150.- eur a do osnov zakomponujeme možnosti.
Máme sieť nových cyklotrás - choďte jazdiť, mimo domu aj spať a jesť a za deň musíte najazdiť minimálne 70 km. S odborníkom. So Saganom by bolo výhodou.
Máte bazény, kúpele, plavárne. Potrebné je odstrániť vysoký stupeň chaosu pri plaveckom pohybe vo vode. Nechajme deti plávať kraul, prsia a pod vodou. Pod odborným dohľadom.
Pošlime deti do horských chát a cyklicky vyrážať päť dní na všetky strany, povinnosť je 20 kilometrov denne.
Dajme školám vôľu - tam a tam sú strediská so športovými halami, zabezpečte si odborných lektorov, trénerov, poslucháčov FTVŠ a hrajte päť dní volejbal, hádzanú, basketbal, florbal.
Urobte v Stupave, Piešťanoch, Bystrici, Košiciach päťdňový tenisový kurz s tenisovým reprezentantom. Aj v tomto prípade porastú tržby v cestovnom ruchu, ale rozhodovať sa bude v súperení programov športových subjektov, rolu zohrá popularita a príťažlivosť športov plus kvalita trénerov a v neposlednom rade aj penziónov, chát, motelov.
Rodič prevezme zodpovednosť a spolu s riaditeľom a telocvikárom školy urobia pre deti to najlepšie, čo dokážu a na čo má daná škola najlepšie podmienky alebo chuť.
Ja som lyžoval od štyroch rokov a viem, že priemerné dieťa zo Štúrova sa za päť dní na lyžiach v preplnenej Jasnej veľa nenaučí. Neverím ani idealistickému a naivnému blábolu, že v sobotu príde z Tatier domov na Juh, do krajiny bez kopcov a snehu, a povie rodičom  poďme v sobotu zas. Úplný nezmysel je, že túto sociálnu lyžovačku „môžu“ využiť aj deti z Kubína, Mikuláša, Brezna, Popradu, ktoré by možno strašne radi splavovali päť dní malý Dunaj, raftovali v Čuňove a bicyklovali na Žitnom ostrove.
Fico v roku 2016 minul na tieto lyžovačky 10,7 milióna, 13 miliónov v roku 2017. 40% škôl pritom nemá vyhovujúcu, resp. žiadnu telocvičňu.
Peniaze sa dajú minúť rôzne. Táto vláda to robí nekoncepčne, bez rozmyslu, hlúpo. Že na šport, znie vznešene. Kým sa nad tým riadne nezamyslíte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Zomrelo ďalších 16 ľudí, pribudlo 2785 nových prípadov

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.


Už ste čítali?