reklama

Analýza mládežníckych stredísk vo volejbale - II.časť

Sú to vyhodené peniaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Extraliga: rok pred ME junioriek v Bardejove/Prešove, pred jedenástimi rokmi, hrali tam dievčatá nar. 1986 a ml.. sa vtedajšie vedenie SVF umne dohodlo s vtedy funkčnou Asociáciou klubov (tuším v roku 2006 ju Správna rada SVF rozprášila a dodnes neexistuje) na účinkovaní družstva v Extralige žien. Na jednu sezónu. Malo to logiku v príprave na domácu Európu. Odvtedy sú tam dievčatá dodnes a o rok ich nasledovali do najvyššej súťaže mužov chlapci. Bez debaty. Z pozície moci. Tiež hrajú ligu dodnes.
Pred pár rokmi dievčatá senzačne zdolali v semifinále ligy Doprastav Bratislava a dostali sa do finále. Funkcionári zväzu demonštrovali, ako sú z toho výsledku priposratí. Behali obutí po taraflexe v PKO a neadekvátne šaleli.
Radosť dievčat bola úžasná a poctivá, ale dospelé jedince oslavovali neadekvátne. Šéf Slávie UK Bratislava Dr. Hančík dva týždne počas finálového dielu play off zúril, ako vtedy vedenie ligy podporovalo rozdrbanie finálových termínov play off, lebo hráčky gymnázia museli utekať po finále na Sicíliu, na MS stredných škôl a všetko sa muselo prispôsobovať Nitre. Záver ligy dostal riadne odborné kopance. Plus termíny v halách, diváci, bulletiny, plagáty. Slávia dokonca musela hrať jeden zápas v PKO a nie vo svojej hale Mladosť, ktorú nemala na nové vymyslené termíny voľnú. 
Chlapci v lige prevažne desať rokov prehrávajú. A vždy budú. Dve tretiny družstiev s nimi odtrpí duely a v zásade neprehrajú. Ak n á h o d o u s tou kinder garden prehrajú, tak výhra strediska nemá žiadnu hodnotu. Žiadnu. Je to umelé dielo. Hráčom COP sa v budúcnosti nikdy v reprezentačnej praxi nestane, že si môžu dovoliť hrať ako zmyslov zbavení. Prídu Rusi, Taliani, Poliaci, Bulhari a takto s nimi hrať nedokážu. V extralige ich učia prehrávať. Chcel by som aspoň raz byť vodnou rybičkou v sprche Trenčína po dvadsiatej prehre v sezóne.
Z viacerých dôvodov nemá toto družstvo v najvyššej súťaži čo hľadať, ale nie som odporca zaradenia toho tímu do najvyššej mužskej súťaže, lebo inej možnosti na Slovensku asi niet, akurát sa vec musí nastaviť lepšie.(popíšem v tretej časti analýzy, v kapitole Hrach na stenu). Musí sa o.i. napríklad zabezpečiť čo najskorší odchod najlepších hráčov z hniezda. Aspoň na hosťovanie. Hlavne to vyžaduje iný systém štartu v lige pre stredisko. (v III.časti)
Zase sa musím vrátiť k názvom. Celé zlé. Celé zlé. Na čo sa vlastne celú sezónu mentálne a centrálne pripravujú? Aby sa dostali do play off? Je ich túžbou nebodaj získať mužský titul? Je to nereálne, veď majú akné? Veľmi ma hnevá aj to, že štart hráčov strediska v extralige býva plodným semenišťom stretu záujmov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Majstrovstá Slovenska mládežníkov: Na týchto akciách nemá družstvo COP hľadať.

Reprezentácia: Tréner v COP = automaticky tréner reprezentácie. Hlavne v Trenčíne. Na ME juniorov v Nitre a Brne sme však mohli vidieť, že mládežnícke výbery najsilnejších krajín vedú mimoriadne trénerské kapacity. Najlepší k mládeži. My kecáme, oni realizujú. Obzvlášť Rusi a Poliaci. Finalisti ME.
ME juniorov dopadli pre náš výber chlapcov fiaskom: -21,-20,-17,-15,-16,-16,-11,-19,-14,-18,-11,-16, riadne debakle. Na záver turnaja prehra so Srbmi -20,-20,23,14,-13. Objektívne to vyzeralo na 0:3..., ale chválabohu sme sa zdvihli.
Dievčatá sa po výpraskoch z kvalifikácie na ME neprebojovali. Neviem, neviem, či by chalani sitom kvalifikácie prešli, nebyť možnosti usporiadať a hrať spolu s Čechmi záverečný turnaj doma.
Je jasné, že v tomto systéme prezident SVF Halanda vyhadzuje dlhší čas peniaze oknom. V inakšom by výsledky nemohli byť horšie.
Videl som na ME len jeden duel v našej skupine v Nitre, ten posledný. Chcem podotknúť bez patentu na rozum, len s mojim vkusom. Družstvo neurobilo za dva roky zásadný progres. Najlepší nahrávač ostal doma. Nahrávača Jurka vytrhli na rok zo Svidníka, odohral (odprehrával) v Trenčíne takmer kompletný ročník v Extralige v základnej zostave, tesne pred ME ho tréneri takmer nenominovali. Zrejme boli trochu tlaky, tak trénerko nomináciu korigoval. Pred dvomi rokmi nám na nejakom seminári zodpovedný tréner juniorov Palgut prezentoval svoje kone. Najväčšiu hviezdu Krajčoviča mu zlikvidovali funkcionári SVF neschopnosťou určiť priority sezóny. Zodpovedný tréner juniorov bol bábkou v ich rukách a lepšie by asi sedelo handrou. Dve, trénerom ospevované opory, stáli s úsmevom v rohu pre náhradníkov. Ako potom tá práca dva roky vyzerala? Posledný zápas turnaja nesie v sebe určitú symboliku, istý rukopis práce. Neschovajme to do momentálne zlej formy.
Traja najlepší hráči v poslednom zápase skupiny na ME - Hoďák, Porubský a Malachovský nie sú z Trenčína. To je čudné. Mohlo by to byť aj normálne, dokonca aj správne, ale to by nesmeli byť Trenčania počas celej etapy prípravy tak démonizovaní. "Olympionici."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

P.Novota: "Už dlho sa zamýšľam, prečo nikto neurobil analýzu toho ako úspešné je COP. Ak vychádzam zo školského systému tak jedným zo základných materiálov každej strednej školy je „profil absolventa“. Ten by mal určovať na akej úrovni by mal byť výsledný produkt. Jeho pripravenosť by mala dávať predpoklad aby sa uplatnil na trhu práce. Takéto niečo tu absentuje. Možno aj existuje, ale pochybujem o tom, že sa obsah aj napĺňa. Ja pracujem ako projektant. Môj projekt je síce technická záležitosť, ale ak sa pozriem na svoj projekt spred 5–6 rokov, tak sa na tom smejem. Kvalita sa musí zvyšovať, inak na trhu sa neuspeje. Tu je stále ten istý systém, roky neúspešný a zámerne zahmlievaný. Prácu treba kontrolovať, analyzovať a projekt upravovať tak, aby čo najlepšie vyhovoval podmienkam, aké tu momentálne sú. Podmienky by mali určovať kluby, lebo to ich hráči sa dostávajú do COP a na projekte by mali participovať."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Máme už mesiac po ME a informácie z akcie pre kluby múry vedenia SVF ešte neopustili. Ale zvykli sme si. Posledný, kto o klubových hráčoch poctivo písal po každom reprezentačnom zraze, bol tréner Hiadlovský. Som zvedavý, či v tom bude po návrate do Trenčína pokračovať, alebo zapadne.
Ako je možné, že táto nutná činnosť nie je stanovenou normou športového riaditeľa Prokeša. Aby kluby dostali fakty. Len nech nám neposielajú suché štatistiky. Nie sme vymletí, aby sme sa nevedeli k tomu doklikať. Skrátka nemáme spätné väzby. Tak základná vec v procese výchovy hráčov.

P.Novota: " Ja si pamätám, že písal iba Láďo Popeláš a to v tomto zmysle: Málo hýbe rukami, neskáče. Potrebné na tom zapracovať... Až príliš stručné, ale aspoň niečo. Mne osobne v COP chýbajú tréneri, ktorí niečo dokázali „vychovávať“. Kaučujúcich trénerov s analytickým myslením a dokonalým vedením družstva v zápase tam možno ani až tak netreba, ak sú základné nedostatky v technike. Chýba tam volejbalista-pedagóg."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výstup z centra: Niektorí idú priamo predajom do zahraničia, často nepripravení. Viceprezident SVF Singer zdevastoval jedného z najlepších hráčov Slovenska, Jula Šaba z Detvy, ktorého poslal do Trevisa v 18 rokoch, chalan tam nafasoval malé Punto a jazdil s ním z "internátu" do haly asi 300 metrov. 36 ročný taliansky nahrávač Vullo a starý ruský blokár Fomin len čumeli. Singer zrejme ani netušil, že mladík v špičkovom klube nebude vôbec hrať? Ani set. Že bude len trénovať ako 15. hráč? Zničili mu sľubnú kariéru. Dnes predáva v Lamači autá. Stále by mohol byť ozdobou aspoň domácej ligy. Už nechce.
Nikto na Slovensku nevie, ako vlastne fungujú pravidlá hry v COP? Dokedy vlastne hráči ostávajú v stredisku? Do maturity? Do promócie? Do svadby? Majú juniori ešte nejakú medzinárodnú akciu, nemajú? Ostanú tam pôsobiť ako 18-ročné vzory? Prečo to odborná verejnosť nevie? Prečo jej to nikto neobjasní. Som presvedčený, že ak hráč v treťom, štvrtok ročníku gymnázia prerastie rámec strediska, musí z toho inkubátora okamžite preč.
Niektorí odídu do slovenských klubov. V poslednej dobe väčšina chlapcov potichúčky, potmehútsky prelezie do Nitry. Politika - diplomacia - záväzky. Z inkubátora A do inkubátora B. Len im vymenia hadičky. Mnohí s volejbalom skončia. Taký je život, lenže mladí chlapci, ktorí by mohli hrať volejbal aspoň na prvoligovej úrovni, dohrali. Možno by chceli začať trénovať deti. Často sa však nemajú kam vrátiť, lebo kluby sú za štyri roky rabovania vyľudnené a volejbal tam skončil. Otrávili týmto každoročným lanárením hráčov do COP desiatky trénerov, bývalých spoluhráčov, rodičov a zahubili citlivému klubovému prostrediu všetky ambície. Trest nastane v 3., 4., 5. volebnom období ing. Halandu. 

P.Novota: Hráč zostane v TN iba preto, lebo ho SVF nemá kam predať. Aj niektorým našim bývalým hráčom vraj bolo ponúknuté, aby tam zostali. Ak sa toto deje, tak je to dôkaz toho, že to nefunguje.

 Nádejám sa, že obrovský talent, ktorý teraz v lete zlanárili do Nitry, nepriberie do maturity 15 kilogramov a keď ju uvidím v Bratislave hrať, nebude mať vo vlasoch tonu pukín, dlhočizné mihalnice a nádherné červené nechty.

Spolupráca s klubmi: neexistuje..

P.Novota: "To je zámer."

Dizajn: Som rád, že sa podarilo voľakedy presadiť, že družstvá COP nesmú používať v ligovej súťaži na výstroji oficiálne slovenské znaky, pretože to nie je žiadna slovenská reprezentácia. Singer už roky presadzuje v extralige menovky na dresoch hráčov. Kluby sa búria, chcú to len na dobrovoľnej a individuálnej báze, a neuspejú. Je však nepochopiteľné, prečo hráči v Trenčíne (neviem, či aj v Nitre) majú v prvej lige (ale aj extralige) a hlavne na M SR juniorov, kadetov na chrbte menovky svojich predchodcov. Je to najžiarivejší znak mentálnej retardácie jedinca, keď hráč XY má na chrbte QPR.
 Do dizajnu patrí aj svalstvo. Je bežné, že hráči COP, idúci na extraligu, si svalové snopce nechajú v Trenčíne. Teraz už mesiac cvičí u nás v klube, v hale v PKO, jeden dvojmetrový chlap z produkcie COP. Museli sme nájsť v kotolni zaprášené malé kotúče, lebo chce na lavičke tlačiť päťdesiat.
 Do dizajnu patrí aj prostredie. Strediská by mali hrať extraligu niekde inde. Napr.v Novom Meste, resp. Vrábľoch. Niekde, kam by sa na nich prišli pozrieť aj diváci.
 V tejto súvislosti by som chcel opísať jednu mimoriadne úsmevnú situáciu spred pár rokov. Bol som si pozrieť v Trenčíne, chlapci hrali tuším s Myjavou, súpera pred play off. V hale boli na zvedoch tréner a boss z Ostravy a pár rodičov, plus zrejme kurič s vrátnikom. V rohu hľadiska pod reštauráciou sedeli na rozkaz štrnásti kadeti. Celý zápas hrali on-line strieľačky a veľmi emočne to prežívali. Málokto z nich dvihol hlavu a pozrel na kámošov na palubovku. Celý zápas sa hrali ako pošahané deti. Nikto ich neusmernil.
 A jednu smutnú. Do nášho volejbalového mládežníckeho kempu 2014 som pozval na Myjavu jednu juniorskú hviezdu. Mám ho rád, ako jeden z mála sa vie vždy v chodbách športových hál slušne hlasno pozdraviť, zdá sa, že je iný, tak do kempu mohol prísť. Sľúbil mi to, bol aj v telefóne priaznivý. Dodnes mi neposlal ani stručnú sms-ku, prečo nedorazil. Zvláštne, ale možno typické. Možno mu to funkcionári SVF zakázali a ani ozvať sa nesmel. Podobné mocenské maniere "aparátčikov" sme tu už mali.
Husár Ivan
III.časť v piatok

Ivan Husár

Ivan Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek milujúci Dunaj, Vysokú v rodných Tatrách, začiatok Karpát z tejto strany, tri deti a ich dve maminy a ešte volejbal.Som zakladajúcim členom SaS, mám ambíciu pomôcť športu.Kandidujem vo voľbách do NR SR 2020 na pozícii 21.Som so Sulíkom, lebo nekradne.Veľmi túžim, aby sa na Slovensku oplatilo robiť šport. Zoznam autorových rubrík:  ŠportŽivot

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu